Bazı yöresel lezzetler gücünü evrenselliğinden alır. Bu tarz lezzetler her ne kadar evrensel olsalar da yayılım gösterdikleri her bir alanda yeniden yorumlanır ve yeni girdikleri mutfak kültüründe, o yöreye özgü niteliklerle yeniden inşa edilir. Muffin çeşitleri ve tarifleri konusunda merak içerisinde olanların da bu kapsama oldukça geniş kapsamlı bir yelpaze ile karşılaşacakları belirtilmelidir.

Muffin çeşitleri ve tarifleri köken olarak İngiliz mutfağından tüm dünyaya yayılmıştır. Buna karşın günümüzde minik mahiyetleriyle bu atıştırmalıkların farklı formlarda ve girmiş oldukları mutfak kültürüne özgün niteliklerde yeniden yorumlandığı açıkça görülür. Anadolu coğrafyasının vazgeçilmez lezzetlerinden olan börekle uyarlanan bir Muffin ise bir batı Avrupa lezzetinin Anadolu ile kesiştiği nadir anlardan birine ev sahipliği yapar.

Evrensel Lezzet Muffin’e Yöresel Dokunuşlar: Muffin Böreği

Muffin çoğu zaman cupcake ya da kekle karıştırılır. Buna karşın Muffin, minimal yapısıyla bu iki farklı lezzetten ayrılmaktadır. İçerik bakımından her ne kadar keke yakın gibi görünse de Muffin, temel anlamda bir ekmek türevidir. Yani kek ve benzeri hamur işleri gibi tatlı olmak zorunda değildir. Muffin tarifi aracılığıyla yöresel lezzetleri genişletme arzusunda olanların Muffin kalıplarından börek yapabilmesini sağlayacak malzemeler şu şekildedir:

  • 1 adet Yumurta Sarısı
  • Birkaç demet Maydanoz
  • 1 su bardağı kadar iyi rendelenmiş Beyaz Peynir
  • 2 adet Yufka
  • 1 yemek kaşığı Su
  • 2 yemek kaşığı kadar Sıvı Yağ

MUFFİN ÇEŞİTLERİ VE TARİFLERİ

Muffin Kaplarıyla Minimal Börekler

Türk mutfağına özgü börek niteliğinde Muffin tarifi arayışında olanlar için bu sıra dışı lezzet yolculuğu yufkanın tezgaha serilmesiyle başlar. Serüvenin ikinci aşamasında Muffin kaplarına sığacak ölçüde yufkaların kesilmesi gerekir. Bu noktada oval bir kap yeterli büyüklükte yufkanın ayrılması için yeterli olabileceği gibi yaratıcı zihinler farklı alternatiflere de yönelebilir.

Börek temalı Muffin tarifi ikinci aşamada ise iç harç hazırlanır. Belirtilen malzemeler efektif bir harman oluşacak şekilde iç içe geçirilir. İç harç hazır olduktan sonra kesilen yufka parçaların önceden yağlanmış olan Muffin kaplarına güzelce yerleştirilir. İç malzemeler eklendikten  sonra üzerine yumurta sarısı sürülür ve börek mahiyetindeki minimal Muffinler sofralarda yer almak üzere 180 derecede önceden ısıtılmış fırına doğru yolculuğa çıkar.