Börek, bilineceği üzere Türk mutfak kültürünün en vazgeçilmez yemekleri arasındadır. Hamur ya da yufkadan yapılan bu benzersiz lezzet, farklı çeşitlerde ve farklı tatlarda sofraları süsleyebilir. Patatesli, peynirli, ıspanaklı, kaşarlı, sucuklu ve benzeri her türden içeriğe ev sahipliği yapabilen börek türleri arasında el açması ıspanaklı börek son derece özel bir konuma sahiptir.

Her bir aşamasında eşsiz bir emeğe ev sahipliği yapan el açması ıspanaklı börek, Türk mutfak kültüründen tüm dünyaya uzanan benzersiz bir lezzettir. Farklı tariflerle eşsiz sonuçların alınabilmesini sağlayan bu evrensel lezzet, çıtır çıtır olması halinde sofralarda benzeri olmayan bir lezzet dokusunun hissedilmesini de sağlar.

Çeşidi ya da türü ne olursa olsun ıspanaklı börek yapımından en çok özen gösterilmesi gereken durum harcanacak olan emektir. Ispanakların yıkanarak temizliğinin sağlanmasından, iç harcının hazırlanmasına kadar ıspanaklı tepsi böreği yüksek düzeyde emek gerektirir. Sevgiyle emeğin iç içe geçtiği, kesiştiği benzersiz bir lezzet durağında yer alan ıspanaklı börekler, sofralarda bir lezzet şöleni inşa edecektir.

Her Damak Tadına Özel Lezzetler

Sonsuz bir lezzet portföyü cömertçe sunan el açması ıspanaklı börek farklı kıvamlarda ve şekillerde yapılabilir. Her damak tadı için uygunluk taşıyan bu börek çeşitlerinin bazıları ise son derece basit bir biçimde hazır yufkadan yapılabilmeye uygunluk taşır. Özellikle tavada hazır yufkayla yapılan ıspanaklı börekler gündelik olarak hazırlanamaya uygundur.

Tavada ıspanaklı börek ya da tava böreği olarak bilinen eşsiz lezzetin yapımı için oldukça kolay temin edilebilecek birkaç malzeme yeterlidir. Soğan, ıspanak, beyaz peynir ve yağın yanı sıra 4 parçadan oluşan hazır yufka tavada benzersiz bir lezzetin inşa edilme sürecinde yeterli olan malzemelerin tamamını kapsar. Ekstra lezzet arayanlar için baharatlar vazgeçilmez olmalıdır.

Farklı Lezzetleri Açığa Çıkaran Ispanaklı Börek Çeşitleri

Her damak tadına uygunluk taşıdığı gibi el açması ıspanaklı börek farklı lezzet talebinde olanlar için de özel çözüm önerileri vadeder. Ispanağın diğer lezzetlerle efektif bir kombinasyon içerisine girebiliyor olması bu noktada sıra dışı bir malzeme seçim özgürlüğü sunar. Dolayısıyla ıspanaklı börek, yeni tat arayışında olanlara da cömertçe yeni fikirleri geliştirebilme olanağı sağlar.

Ispanaklı börek yapılışı

Ispanaklı börek yapılış aşamaları da oldukça basittir. Bunun için;

Gerekli malzemeler;

Hamuru için;

 1. 1 paket yaş maya
 2. 1 tutam tuz
 3. 5 su bardağı un
 4. Alabildiği kadar su

İç harcı için;

 1. 500 gram ıspanak
 2. 250 gram kıyma
 3. 1 tutam tuz
 4. 1 adet kuru soğan
 5. 1 tutam karabiber
 6. 1 tutam kimyon
 7. 1 tutam pul biber

Kızartmak için;

 1. Zeytin yağı

Yapılışı;

 1. İlk olarak hamur için gerekli tüm malzemeleri derin bir kabın içine alın ve kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğurun. Ortalama olarak 60 dakika ılık bir ortamda mayalanması için bırakın.
 2. Bir kabın içerisine az zeytin yağı alın ve kızdığı zaman soğanları ince ince kıyarak ekleyin. Ardından kıyma ve ıspanakları da ekleyerek güzelce kavurun.
 3. Gerekli tüm baharatları ekledikten sonra bir kenara bırakın.
 4. Hamurları kabardıktan sonra ceviz büyüklüğünde koparın ve yumak yapın.
 5. Her bir hamuru ortalama olarak 20 cm yarıçapında açın.
 6. Yarım ay olacak şekilde soğutulmuş iç harçtan ekleyin ve ikiye katlayarak kapatın.
 7. Önceden ısınan tava içerisinde iki yönlü üzerine sıvıyağ ekleyerek kızartın.
 8. Sıcak bir şekilde ikram edin.

Afiyet olsun.