Çin Böreği ya da bir diğer bilinen adıyla Spring Rolls, Uzak Doğu Asya mutfak kültürü hakkında önemli veriler sunar. Pek çok farklı biçimde ve formatta yapılabilen bu börek, çoğu zaman yuvarlanmış ve dolgulu bir meze olarak servis edilir. Yapısal olarak sigara böreğine benzeyen Çin böreği, içeriği bakımından farklı lezzetlerin uyumlu bir harmoni kurması üzerine geliştirilmiş lezzetler arasındadır. Özel pişirme tekniğinin kullanıldığı Çin böreğinde, Uzak Asya mutfak kültüründe yer alan farklı bölgesel izlere rastlamak da mümkündür.

Uzak Asya’dan Sıra Dışı Bir Lezzet: “Çin Böreği”

Orijinal Çin böreği tarifi arayışında olanlar için Uzak Doğu Asya’nın bu sıra dışı lezzetini en orijinal şekilde icara etmek adına pirinç yufkasına ihtiyacı vardır. Pirinç yufkası, güllaç yapraklarına benzer incelikte bir yapıya sahiptir ve dolayısıyla Çin böreği yaparken yüksek düzeyde dikkat birinci esastır.

Hazırlanacak böreğin türüne ve bölgesel farklılıkların göre böreğin içeriğinde kullanılacak malzemelerin revize edilmesi olanaklıdır. Buna karşın Orijinal Çin böreği tarifi içeriğinde soya sosu veya istiridye sosu bulunur. Bu iki sos böreğe asıl lezzeti verecek olan tatlardır.

Çin Böreği Yufkası aracılığıyla Uzak Doğu Asya mutfağının en benzersiz lezzetlerinden olan Çin Böreğinin yapımına geçmeden önce, böreğin kıymalı ya da tavuklu yapılması konusunda karar verilmesi gerekir. Aynı zamanda diğer sebzelerde bu aşamada doğru şekilde tercih edilmelidir.

Kıymalı ve tavuklu alternatiflerin yanı sıra orijinal Çin böreği tarifi tamamen sebzelerden oluşan bir iç harcı da kapsayabilir. Sebzeli niteliğe sahip olan Çin böreklerinde en çok tercih edilen sebzeler; havuç, pırasa, mantar ve kapya biber şeklindedir. Bunların dışında yenilikçi fikirler için de uygunluk taşıyan böreğin içeriği arzu edildiği gibi dizayn edilebilir.

Çin Böreği

Çin Böreği Servisi 

Eksiksiz bir şekilde Çin Böreği malzemeleri kullanılarak böreğin servise hazır hale gelmesi durumunda da yine tercih edilebilecek birden fazla yöntem bulunur. Uzak Doğu Asya mutfağının en çok tercih edilen lezzetlerinden biri olan bu böreği servis ederken, ait olduğu mutfak kültürüne atıfta bulunarak “Chopstick” adı verilen çubuklarla servis edilebilir.

Çin Böreği Tarifi

Çin Böreği yapım aşamaları ile de oldukça kolaydır. Bunun için;

Gerekli malzemeler

 1. 4 yemek kaşığı zeytinyağı
 2. 2 kabak
 3. 2 rendelenmiş havuç
 4. 1 yeşil biber
 5. 1 kırmızı biber
 6. 1 tatlı kaşığı tuz
 7. 2 yemek kaşığı soya sosu
 8. Yarım demet dereotu

Üzeri için

 1. 2 yumurta
 2. 1 çay bardağı galeta unu

Yapılışı;

 1. İlk olarak zeytinyağı bir kabın içerisine alınır ve ısıtılır. Tüm sebzeler ince bir şekilde kıyılır ve kabın içerisine eklenir.
 2. Sebzeler piştikten sonra soğuması için bir kenara alın ve gerekli baharatları ekleyerek karıştırın.
 3. Sebzeler soğuduktan sonra yoğurun ve yumaklar haline getirin.
 4. Bunları önce yumurtaya sonra da galeta ununa bulayarak kızgın yağın içerisine atın.
 5. Kızardıktan sonra sıcak bir şekilde servis edin.

Afiyet olsun.