On binlerce yıl geçmişe kadar uzanan insanlık tarihinde medeniyetlerin etkileşim araçları arasında mutfak kültürlerinin önemi tahmin edildiğinden çok daha büyüktür. Özellikle dünyanın geri kalan bölümünden görece daha izole sayılabilecek Uzak doğu yemekleri, her ne kadar dünyanın geri kalanı ile benzer niteliklere sahip olan bir mutfak kültürü yansıtmıyor olsa da dünyanın en doğusunda, diğer medeniyetlerin etkileşiminden doğan benzersiz lezzetlere de ev sahipliği yapar.

Bu lezzet arasında bulunan Japon Böreği, Asya mutfağı yemekleri kadar atıştırmalıklarının da ne denli gelişmiş olduğunu kanıtlar niteliktedir. Yufka ve galeta unu ile yapılan bu sıra dışı lezzet, evrensel mutfak anlayışına geleneksel Türk mutfağının yapmış olduğu en etkili katkılar arasında yer alan bir börek çeşididir. İçerik bakımından sıradan böreklerden temel anlamda ayırt edici bir özelliği bulunmuyor olsa da Japon Böreği, Evde yapılabilecek Uzakdoğu yemekleri arasında en basit olanlardandır.

Kültürlerin Buluştuğu Uzakdoğu Hamur İşi: Japon Böreği

Asya mutfağı özellikleri arasında yer alan birbiriyle uyumlu malzemelerin birlikteliğini Japon Böreği kapsamında görmek mümkündür. Evde Japon Böreği yapmak isteyenlerin kullanması gereken malzemeler şu şekildedir:

İç Harcı:

  • 1 çay kaşığı kadar Karabiber ve Kırımızı Toz biber
  • 1 tatlı kaşığı kadar Nane
  • 3 adet Patates (Orta Boy)
  • 2 yemek kaşığı kadar Yağ
  • 1 tane Kuru Soğan
  • Tuz

Sos:

  • Yarım çay bardağı kadar Su ve Sıvı Yağ
  • 1 adet Yumurta Beyazı

Temel Malzemeler:

  • 2 adet taze Yufka
  • 1 çay bardağı boyutunda Galeta Unu

Uyumlu bir mutfak kültürü anlayışına sahip olan Asya mutfağı özellikleri bakımından da uyumlu malzemelerin birlikteliğinden inşa edilen ürünlere ev sahipliği yapar. Görüleceği üzere Japon Böreği için tercih edilen malzemelerde ahenkli bir uyum içerisindedir.

Bir Uzakdoğu Lezzeti: Japon Böreğinin Yapılışı

Öncelikli olarak patatesler iyice yıkanır ve içleri oyularak, su dolu bir tencerede pişirilir. Sıvı yağda soğanlar kavrulur. Haşlanan patatesler rendelenir ve soğanların yanına ilave edilir. Gerekli görülen baharatların da atılmasıyla birlikte yağ, yumurta beyazı ve sudan oluşan karışım başka bir kapta yapılır.

Türklerin yiyebileceği Japon yemekleri arasında en ayrıcalıklı lezzet olan Japon Böreğinin yapım sürecinde bir sonraki aşamada yufka tezgaha serilir, hazırlanan yumurta beyazı, su ve yağ karışımı sürülür ve üzerine diğer yufka kapatılır. Şeritler halinde kesilen yufkalara iç malzeme doldurulur ve muska şeklinde kapatılır. Suya ve galeta ununa batırılan börekler tepsiye dizilir ve önceden hazırlanmış 200 derecelik fırında 15 dakika pişirilir.