Çoğu zaman sadece Türkiye ve Türk mutfağına özgüymüş gibi düşünülüyor olsa da genel anlamıyla hamur veya yufkanın arasında çeşitli malzemelerin koyularak pişirilen börek, gerçek bir evrensel lezzettir. Medeniyetler ve topluluklar kapsamında börek tarifleri farklılık göstermekle birlikte bazı durumlarda aynı mutfak kültürüne sahip olan topluluklarda bile yöresel farkların ortaya çıktığı gözlemlenebilir.

Büyük oranda Türk mutfağına ait olan bu bölgesel lezzet, günümüzde; Batı Avrupa, Balkanlar, Uzak Asya ve Ortadoğu’da çok sık tüketilen atıştırmalık ürünler arasına girmiştir. Kültürlerin harmanlandığı ve mutfak anlayışlarının birliktelik esasıyla evrenselliğe kavuştuğu börek isimleri listesi, saymakla bitmeyecek uzunluktadır.

Hemen her ülkenin ya da toplumun kendine özgü niteliklere sahip olan, börek mahiyetinde hamur işi yiyecekleri olduğu gibi belirtilmiş olduğu üzere bazı durumlarda tek bir toplumda bile birden fazla çeşidin ortaya çıktığı gözlemlenebilir. Dünyanın paylaştığı ortak mutfak kültürü değerlerinden olan Börek; eşsiz lezzeti, içeriğini oluşturma konusunda sunduğu sınırsız özgürlük ve her damak tadına uygunluk taşıyan nitelikleriyle benzersizdir.

Dünya Mutfaklarının Kesişme Noktası: Benzersiz Lezzete Sahip Börek Çeşitleri 

Güney Amerika’dan Uzak Asya’ya dek uçsuz bucaksız bir etki alanı içerisinde yer alan börek isimleri listesi, binlerce çeşide ev sahipliği yapar. Her bir yörenin özgün nitelikleriyle adlandırdığı böreklerin, var oluş süreçleri de yöreye göre farklılık gösterebilir.

Uzak Asya mutfağında daha sade niteliklere sahip olan börekler, Akdeniz mutfak kültüründe daha komplike ve karışık bir hale gelebilir. Tam da bu yüzden Börek, dünya mutfak kültürlerinin harmanlanmış ortak bir lezzeti olmaya adaydır. Peru, İspanya, Portekiz, Fransa, İtalya, Almanya, Japonya, Balkanlar ve benzeri her alanda börek çeşitlerine rastlanabilir.

Ülkemizde Türkiye dışında ünlenmiş ve buna karşın önemli ölçüde Anadolu mutfak kültürünün izlerini barındıran, en sevilen börek türleri başında Boşnak Böreği gelir. El açması özel tarifle yapılan bu börekler, Anadolu’nun herhangi bir köşesinde yapılan sarmal böreklere yüksek oranda benzerlik taşır. Buna benzer pek çok örneğin verilebileceği börek çeşitliliği, evrensel bir mutfak anlayışına açılan kapının anahtarlarını bünyesinde barındırmaktadır.