Mardin yöresinden dünyaya açılan lezzetlerin başında gelen Sembusek Böreği yada bir diğer adıyla “Şam Böreği”, benzersiz bir mutfak kültürünün ortaya çıkardığı sıra dışı börek türleri arasındadır. Mardin Böreği olarak da anılan bu eşsiz lezzet, Hatay usulü sembusek tarifi aracılığıyla da yapılabilir. Anadolu’nun farklı yörelerinde farklı içeriklerle zenginleştirilen Sembusek, tavuklu börek severler için yöresel ve evrensel niteliğe sahip tatların birlikteliğinden eşsiz bir deneyim sunacaktır.

Anadolu’nun Her Köşesine Ayrı Ayrı Yayılan Lezzet

Aynı zamanda Sembusek tarifi kapsamında böreğin kıymalı olarak yapılabilmesi de mümkündür. Özellikle böreğin Mardin yöresindeki türevi, büyük oranda kıyma içeriğiyle yapılır. Köklü bir geçmişe ev sahipliği yapan Sembusek, tarihi dokusuyla medeniyetlerin başkenti olan Mardin’den tüm dünyaya kazandırılmış yöresel bir lezzettir. Eşsiz tadı ve dokusuyla Sembusek Mardin ve bölgesinde en çok tüketilen börek çeşitleri arasındadır.

Mardin yöresinden tüm dünyaya yayılan Sembusek Mardin yöresiyle sınırlı değildir. İçi yumuşacık olduğu kadar dışı da çıtır çıtır olan bu benzersiz lezzet, Anadolu’da farklı bölgelerde farklı isimlerle anılır. Eskişehir yöresinde “Çi Börek” olarak adlandırılan börek çeşidine çok benziyor olmasının yanı sıra Elazığ yöresinde “Tavada Kıyma” ya da Gaziantep bölgesinde “Semsek” adıyla bilinir. Tüm bu lezzetler birbirleriyle aynı niteliğe sahip olsa da yöresel dokunuşlar farklı içeriklerin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Kapalı Lahmacun mu? Sembusek mi?

Ayrıca çoğu zaman “Kapalı Lahmacun” olarak anılan Sembusek, özellikle Kilis semsek tarifi kapsamında kıymalı içeriğiyle lahmacunu andırmaktadır. Lahmacundan en temel farkı kapalı olması gibi görünüyor olsa da minimal bir lahmacun lezzeti sunan bu eşsiz böreğin, kızartma tekniği de yine lahmacun da son derece farklıdır. Lahmacundan farklı olarak daha kıtır kıtır bir lezzet vadeden Sembusek Mardin yöresinden Anadolu’nun her bir köşesine yayılmıştır.

İçi son derece yumuşak olan Sembusek Mardin ve bölgesinde büyük oranda çay saatlerinde ya da ara öğünlerde tüketilir. Benzersiz bir lezzet şöleni vadeden bu börek, hamur işi sevenler için özellikle yaz aylarında yanında ayranla eşsiz bir lezzet dokusu sunacaktır. Ayrıca bu yöresel lezzetin sofralarla buluşuncaya dek geçirdiği sürecin son derece zahmetli olduğu da belirtilmelidir.

Sembusek Böreği

Sembusek böreği tarifi

Sembusek böreği tarifi yapım aşamaları da oldukça basittir. Bunun için;

Gerekli malzemeler;

Hamuru için;

 1. 3 su bardağı tam buğday unu
 2. 1 su bardağı beyaz un
 3. 1 su bardağı su
 4. 1 küçük çay bardağı yoğurt
 5. yarım çay bardağı sıvı yağ
 6. 1 yemek kaşığı kuru maya
 7. 2 çay kaşığı tuz

 

İç Harcı İçin:

 1. 300 gr kıyma
 2. 1 orta boy soğan
 3. 1 adet domates
 4. 2 adet yeşil biber
 5. 1 tutam maydanoz
 6. 4 yemek kaşığı sıvıyağ
 7. Karabiber, kimyon, tuz

 

Üzeri İçin:

 1. 1 yumurta sarısı
 2. 1 çay kaşığı yoğurt

 

Yapılışı;

 1. İlk olarak derin bir kabın içerisine hamur için gerekli tüm malzemeleri alın ve kulak memesi kıvamına gelene kadar bir güzel yoğurun. Ardından dinlenmesi için bir kenara bırakın.
 2. İç harcını hazırlamak için tava içerisine yağ alın ve soğanları ince bir şekilde kıyarak pembe hale gelene kadar kavurun.
 3. Geri kalan tüm malzemeleri ekleyin ve kavurmaya devam edin. Ocaktan alacağınız sırada baharatları ekleyin ve ocaktan alın.
 4. Mayalanan hamurları bir güzel açın ve hazırladığınız malzemeleri üzerine ekleyin.
 5. Önceden fırını 180 derecede ısıtın.
 6. Hazırlanan hamurlar üzerine yumurta sarısı ve yoğurdu çırparak sürün.
 7. 20 dakika fırında pişirin ve sıcak bir şekilde ikram edin.

Afiyet olsun.