Sefarad mutfağı, Portekiz ve İspanyol mutfak kültürlerinin hakim olduğu benzersiz bir mutfak anlayışı vadediyor olsa da bu kültürde harmanlanan uygarlıklar sadece Portekizliler ve İspanyollardan ibaret değildir. Özellikle Sefarad reçelleri tüm dünyaya günümüzde pazarlanıyor olmakla birlikte bu mutfak kültüründen taşan her bir üründe Türk ve Anadolu mutfağının izlerinin görülmesi de olasıdır. Şüphesiz bu izlerin en temel kanıtı Borekitas adı verilen sıra dışı bir lezzettir.

Kültürlerin İhtişamlı Bir Uyumla Buluştuğu: Seferad Mutfağının En Nadide Böreği

Sefarad kurabiyeleri tüm dünya genelinde oldukça büyük bir şöhrete sahip olmakla birlikte evrensel nitelikler taşıyan bu mutfağın hamur işleri daima standart üstü bir lezzet şöleni vadeder. Özellikle Börekitas, bir kez tadına bakanda hissettirdiği leziz tutkuyla, adeta bir lezzet şöleni yaşatır. Börekitas yapımı için gerekli olan malzemeler şu şekildedir:

Hamur:

  • 1 çay bardağı kadar Zeytinyağı
  • 1,5 tatlı kaşığı kadar Sirke
  • İnce ince rendelenmiş bir dilim Beyaz Peynir
  • Sarısı ve beyazı önceden ayrılmış 1 adet Yumurta
  • 500 gr kadar Un
  • 125 gr Tereyağı

İç Harcı:

  • 5 adet közlenmiş Patlıcan
  • 125 gr Beyaz Peynir ve ince rendelenmiş Eski Kaşar
  • Karabiber

En az Sefarad kurabiyeleri kadar dünya çapında üne ve ilgiye sahip olan Borekitas’ın yapımında iç harç ve hamur malzemeleri ayrı ayrı öncelikli olarak ayarlanmalıdır.

Seferad Mutfağının Vazgeçilmez Lezzeti: “Borekitas Yapımı”

Başlangıç aşamasında tereyağı ve un birbirine karıştırılarak yedirilir. Önceden hazırlanmış hamura yumurtanın beyazı ve bir tutam kadar tuz eklenir. Bu karışıma sirke eklenerek, yoğurma işlemi devam edilir. Bir sonraki aşamada karşıma sırası karıştırılmadan; soğuk su, zeytinyağı, beyaz peynir, ve tuz ilave edilir. Seferad Mutfağı Börekitas yapımında bu aşamada ise yüksek düzeyde emek karışıma dahil edilmelidir. Hamur yumuşak bir kıvama gelinceye dek yoğurulur.

Seferad Mutfağı Börekitas yapımında son aşamaya yaklaştıkça hamurun sahip olduğu temel işlevin daha da güçlendirilmesi gerekir. Yaklaşık olarak yarım saat dinlendirilen hamura patlıcandan hazırlanmış iç harcı eklenir. Yuvarlak kesilen hamurlar, daha sonra yarım ay olacak şekilde iç malzeme içeriğe koyularak iki kat haline getirilir. Emek dolu yolculuğun son aşamasında ise rendelenmiş kaşar peynirler Börekitas’ın üzerine serpilir ve 170 derecede önceden ısıtılmış fırında son durağına doğru yolculuğa çıkar.