Anadolu mutfak kültürü, farklı yörelerden ve farklı kültürlerden iz taşıyan pek çok lezzete ev sahipliği yapar. Binlerce yıldır uygarlıkların ve medeniyetlerin başkenti olan Anadolu’da yemek çeşitliliği son derece geniştir. Kürt böreği tarihçesi de yine Anadolu mutfak kültüründen alınan ilhamları bünyesinde barındırır. Tam 200 yıllık geçmişi bulunan bu sıra dışı lezzet günümüzde de en çok tercih edilen börek çeşitleri arasındadır.

Kürt böreğiyle ilgili en çok merak edilen durumların başında Kürt böreği ismi nereden gelir? Sorusu yer alır. Bu alanda pek çok farklı spekülasyon olmakla birlikte Kürt Böreği; “Küt Böreği” ya da “Sade Börek” olarak da anılmaktadır. Kürt böreğinin isminin nereden geldiğine dair en çok kabul gören ve doğruluğu üzerinde mutabakata varılan sıra dışı bir efsane yer alır.

Kürt Böreği

19. Yüzyıldan Günümüze Köprü Kuran Lezzet: “Kürt Böreği”

Söz konusu bu sıra dışı efsane aynı zamanda Kürt böreği tarihçesi konusunda da son derece önemli veriler sunar. Bu hikayeye göre Bingöllü Sarı Mehmet isminde bir inşaat işçisi 1800’lü yılların başında İstanbul’a göç eder. Geçim sıkıntısı içerisinde İstanbul’da başladığı yeni yaşamını sürdürmeye çalışan Sarı Mehmet, aynı zamanda hamur işleri konusunda da son derece uzmandır.

Bingöllü Sarı Mehmet, geçim sıkıntısı çektiği günlerden birinde her zaman yaptığı yöresel bir lezzeti yeniden yapar. Yöresel olduğu kadar son derece basit olan bu lezzet günümüzde sade börek anılan ve içeriğinde yufka dışında herhangi bir şeyin olmadığı börek çeşididir. İçeriği tamamen sade olan Kürt Böreğinin günümüzde tüketilirken yanında mutlaka pudra şekeri kullanılır ve böreğin ilk üretildiği dönemde pudra şekeri kullanılmamıştır.

200 yıllık bir geçmişe işaret eden Kürt böreği tarihçesi, 19. Yüzyıldan günümüze dek sıra dışı bir köprü oluşturmuştur. Sarı Mehmet tarafından yapılan ilk sade börekler zamanla pudra şekeriyle birlikte servis edilmeye başlar. Sarı Mehmet’in başlangıçta sadece inşaattaki arkadaşlarına ve geçim sıkıntısı çekmesi nedeniyle yapmış olduğu sade böreğin ünü, günümüzde ülke sınırlarını bile aşmıştır. Anadolu topraklarının cömertçe sunduğu lezzetlerden olan Kürt böreği tarihçesi, İstanbul’da binlerce börekçinin açılmasın aracılık etmiştir.